Les Zelené energie u Přimdy

Úvod » O Zelené energii » Les Zelené energie » Les Zelené energie u Přimdy

Les Zelené energie u Přimdy

První z nových stromků zasadil 5. května 2010 olympijský medailista v běhu na lyžích Lukáš Bauer.

První z nových stromků zasadil 5. května 2010 olympijský medailista v běhu na lyžích Lukáš Bauer.

Původní půlhektarový Les Zelené energie byl mezi Turnovem a Jabloncem nad Nisou založen na podzim roku 2006, kdy bylo vysazeno prvních 961 sazenic jedlí, dubů, jasanů a javorů. Se stromky vysazenými v roce 2007 symbolizoval les do loňského roku celkem 1611 odběratelů Zelené energie. Partnerem tohoto lesa je špičková světová kajakářka Štěpánka Hilgertová.

Letos byl vysazením dalších sazenic založen v okrese Tachov u města Přimda les nový. Nově osázenou plocha v nadmořské výšce 700 m najdou turisté v blízkosti stezky směřující ke zřícenině hradu a asi 300 metrů od hranice Státní přírodní rezervace Přimda. Kromě jedliček, buků a javorů zde budou vysazeny i další dřeviny, jako např. jilm.

Les založili zástupci energetické Skupiny ČEZ za účasti partnera Lesa Zelené energie – olympijského medailisty v běhu na lyžích Lukáše Bauera. Zhruba půlhektarovou plochu k výsadbě připravily Městské lesy Přimda. Letošní výsadba Lesa Zelené energie symbolizuje nové odběratele Zelené energie, kteří se do projektu přihlásili v posledních dvou letech a rozhodli se tak přispět k rozvoji obnovitelných zdrojů.

Každý strom v Lese Zelené energie je symbolickým darem Skupiny ČEZ za to, že se zákazník stal odběratelem Zelené energie.

Státní přírodní rezervace Přimda

Přimda je sídlem správy Chráněné krajinné oblasti Český les a centrem Státní přírodní rezervace Přimda; ta je zákonem chráněnou rezervací od roku 1956. Lesy v této oblasti nejčastěji poškozovaly přírodní vlivy i to, že se zde ve velké míře vysazoval smrk. Dával větší výnosy dřeva, ale jeho porosty byly méně odolné při náporu silného větru. Mnohem odolnější a hodnotnější než běžné smrkové monokultury jsou lesy smíšené. Rezervaci o výměře 33 ha dnes tvoří převážně bukové porosty na prudkých balvanitých svazích okolo hřebene Přimdy. V mnoha případech však nelze lesní rezervace ponechat přirozenému vývoji a je nezbytné zaměřit se na vysazování sazenic těch druhů dřevin, které by tam měly být.

Součást programu Zelená energie Skupiny ČEZ

Výsadba Lesa Zelené energie je trvalou součástí projektu Zelená energie, jehož hlavním cílem je podpořit ekologické aktivity a rozvoj využívání obnovitelných zdrojů. Odběratelé Zelené energie se zapojením do tohoto projektu hlásí k odpovědnosti k životnímu prostředí.

Partner Lesa Zelené energie – Lukáš Bauer

Partnerem výsadky nového Lesa Zelené energie se stal běžec na lyžích Lukáš Bauer. Mezi jeho největší sportovní úspěchy patří dvě bronzové medaile ze ZOH ve Vancouveru, stříbrná medaile ze ZOH v Turíně, stříbrná mediale z MS 2015 (závod na 50 km klasicky), vítězství v celkovém pořadí SP 2008 a druhé místo v SP 2010, dále pak dvojnásobné vítězství v Tour de Ski 2008 a 2010. Na MS Liberci získal v závodě na 15 km klasicky stříbrnou medaili. Je mnohonásobným mistrem České republiky. Věnoval se rovněž cyklistice – v roce 1995 startoval ve Špindlerově Mlýně na Mistrovství Evropy MTB v závodě cross country juniorů. Kromě rodiny patří k jeho zájmům horská kola, kanoistika a příroda.

Nahoru
Menu:
Hledat:
Hlavní navigace: