Osvěta a výuka využití

Úvod » O Zelené energii » Podporované projekty » V roce 2007 » Osvěta » Osvěta a výuka využití 

Obnovitelné zdroje energie v Podještědí

  Ing. Tomáš Horník (vpravo) s předsedou Občanského sdružení „POŘES“ Petrem Mlčochem před jedním z nově vybudovaných podstávkových domů ve Zdislavě. (foto Jakub Brožek)

Ing. Tomáš Horník (vpravo) s předsedou Občanského sdružení „POŘES“ Petrem Mlčochem před jedním z nově vybudovaných podstávkových domů ve Zdislavě. (foto Jakub Brožek)

Grant Fondu Zelené energie získalo občanské sdružení POŘES na výukový program alternativních zdrojů energie

Domky roztroušené po stráni ve Zdislavě, malé obci pod Ještědem, upomínají svoji stavbou na dlouhé tradice podještědské a lužické lidové architektury. Většina chalup zde v sobě spojuje dva známé principy lidových staveb. Mají výrazné hrázdění, které se používalo především na západě Evropy, zároveň jsou ale roubené, což je charakteristickým znakem východoevropské lidové architektury. Takovým domům, které jsou v evropském kontextu unikátní, se říká podstávkové a vyskytují se právě na severu Čech v Podještědí a Lužických horách. Péče o podstávkové domy je jednou z veřejně prospěšných aktivit občanského sdružení Pořes, které právě ve Zdislavě sídlí. Podstávka je nosný sloupek, na němž leží konstrukce druhého podlaží, případně střešní konstrukce.

Pořes, přesněji občanské sdružení Partnerství pro obnovu řemesel na venkově (POŘES), zároveň provozuje Mezinárodní školu zaměřenou na obnovu venkova, jejíž kursy zaměřené na praktickou výuku v oblasti alternativních zdrojů energie a topných systémů podpořil Fond Zelené energie svým grantem. „K životu na venkově neodmyslitelně patří a vždy patřilo šetrné hospodaření s energií a využívání jejích alternativních zdrojů. Udržování tradičních řemesel a stavebních postupů jsme spojili s osvětou v oblasti obnovitelných zdrojů energie,“ říká hlavní autor projektu Tomáš Horník, dipl. Ing.

Obnova venkova a alternativní zdroje energie

Sdružení nadšenců ze Zdislavy spojilo obnovu tradičních řemesel s obnovitelnými zdroji energie. Lidové podstávkové domy, tak časté v předhůří Lužických hor, jsou stavěny tradiční stavební technologií, a tu by členové sdružení rádi udrželi při životě. A od staveb domů je již jen krůček k hospodaření s energiemi. Obnovitelné zdroje energie jsou vhodné jak pro rekonstruované domy, tak pro novostavby.

Osvětová kampaň spojená s programem výuky alternativních zdrojů energie zasáhne širší region. „V první řadě pořádáme přednášky a v osobním kontaktu propagujeme Zelenou energii. Zapojujeme ale také mobilní marketing a e-learning prostřednictvím internetu. Na dálku chceme lidi motivovat k většímu zájmu o problematiku obnovitelných zdrojů a pak jim osobně představit zajímavé projekty v této oblasti,“ shrnuje náplň programu podpořeného z Fondu Zelené energie Tomáš Horník, dipl. Ing.

Výukové středisko ve Zdislavě je nízkoenergetické

Kursy praktického využití alternativních zdrojů energie letos prošly desítky lidí. Sdružení pro ně připravilo dobré zázemí ve výukovém středisku postaveném tradičními technologiemi ve Zdislavě. Stavba je projektována jako nízkoenergetická, neboť počítá s vytápěním tepelným čerpadlem. Přímo ve středisku sdružení je truhlářská dílna, ve které se školí truhláři z okolí.

„Kromě programu na podporu obnovitelných zdrojů energie chystáme počítačové kursy, a samozřejmě i kursy tradičních řemesel,“ popisuje činnost sdružení POŘES Tomáš Horník. Sdružení kromě provozu Mezinárodní školy obnovy venkova provádí i tepelně technickou osvětu ohledně staveb a poradenství v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Spolupracuje přitom s Českým svazem stavebních inženýrů a jeho širokou odbornou základnou.

Vizí ing. Tomáše Horníka je zřídit v podještědské vísce Zdislavě živé osvětové centrum, které se nebude zaměřovat jen na vzdělávací kursy, ale také na šíření kultury a podporu cestovního ruchu. „V plánu máme i zřízení knihovny venkovských řemesel, galerie, v malém penzionu postaveném podle architektonických tradic zdejšího regionu budeme také poskytovat ubytování,“ představuje plány muž, který je velkým fandou zdejšího kraje. „Odvykli jsme si žít šetrně. Naším cílem je osvěta o obnovitelných zdrojích energie, neboť podle našich zkušeností je znalost zásad úspor energie mezi lidmi nízká,“ uzavírá představení projektu Tomáš Horník, dipl. Ing.

Nahoru
Menu:
Hledat:
Hlavní navigace: