Solární ohřev pro Hospic sv. Štěpána

Úvod » O Zelené energii » Podporované projekty » V roce 2007 » Výstavba » Solární ohřev pro Hospic sv. Štěpána

Vodu v hospici ohřívá sluneční energie

Dvanáct solárních panelů je nainstalováno na střeše Hospice sv. Štěpána. (foto Jakub Brožek)

Na platbách za energii ušetří v Litoměřicích sto tisíc korun ročně

Na malebném náměstíčku na hradbách historického města Litomeřice stojí Hospic svatého Štěpána. Je to moderní zařízení, kde zaměstnanci i dobrovolníci dělají vše pro to, aby poslední dny člověka před přicházející smrtí nebo ve velmi vážném zdravotním stavu byly co nejdůstojnější. Provoz hospice, který je jedním z pouhých dvanácti po celé republice, je velmi náročný. Část nákladů platí lidé, o které je pečováno, nebo jejich příbuzní, část hradí zdravotní pojišťovny, většinu financí na svůj provoz a rozvoj ale musí získat hospic z darů.

Jedním z darů, který podstatně pomohl litoměřickému hospici, se stal grantový příspěvek Rady Zelené energie ve výši 450 tisíc korun na výstavbu systému solárních panelů pro ohřev teplé užitkové vody. Letos v létě bylo díky penězům určeným na podporu obnovitelných zdrojů energie uvedeno do provozu dvanáct slunečních panelů na střeše hospice. Ty vyhřívají dva obrovské bojlery s vodou, které pokryjí podstatnou část teplé vody v tomto zařízení, takto na její spotřebu velmi náročném.

Hospic měl připravený projekt, nyní našel dárce

„Projekt solárních panelů jsme měli připravený již dva roky a nyní jsme jej mohli díky grantu Zelené energie realizovat,“ říká ředitel hospice Pavel Česal. „Ročně ušetříme na zhruba sto tisíc korun z celkového půl milionu, který každým rokem platíme za ohřev teplé vody a vytápění. Z úspěšného dokončení projektu máme velkou radost nejen proto, že ušetříme, ale také proto, že díky němu získáme zdroj obnovitelné energie a budeme do budoucna méně závislí na externích dodávkách. Navíc plánujeme rozšíření o osm sociálně zdravotních lůžek, takže se nám toto řešení velice hodí.“

Hospic má kapacitu dvaceti šesti lůžek pro klienty a dalších dvaceti na přistýlkách pro jejich příbuzné. O vše se stará čtyřicítka zaměstnanců včetně odborných lékařů a další dobrovolníci. Osobní hygiena, praní a umývání nádobí jsou velmi náročné na spotřebu teplé vody a její celková spotřeba je více než dva tisíce kubíků za rok.

Solární energie má na Litoměřicku zelenou

Ředitel Hospice sv. Štěpána Pavel Česal ukazuje polohovací vanu, ve které si mohou pacienti užít vodu ohřátou sluncem. (foto JakubBrožek)

Dvanáct elegantních solárních panelů na střechu hospice, který se nachází v historickém centru Litoměřic, dodala místní firma Termo-Gas Pechr. Stejně tak instalovala rozvody a celý systém ohřívání, regulace a směšování vody v bojlerech ve sklepě budovy. Tato firma má s instalací alternativních zdrojů energie velké zkušenosti, neboť Litoměřicko je jedním z regionů, kde dostaly solární panely a tepelná čerpadla, zelenou.

„Samotná instalace panelů trvala asi týden, dalších čtrnáct dní měla firma na připojení bojlerů a nastavení a odzkoušení systému,“ popisuje realizaci projektu ředitel Pavel Česal. „Naši pacienti občas zaslechli sbíječku a zahlédli pár lidí v montérkách. Snažili jsme se, aby je jinak je poměrně náročná instalace nezasáhla. Myslím, že se to povedlo.“ Nainstalovaný systém je unikátní tím, že spojuje plynový a solární ohřev energie a pokud to jde, vždy dává přednost sluneční energii. Při vyšší spotřebě teplé vody fungují oba systémy společně, při běžné spotřebě dodávají teplo převážně solární panely.

Důstojně prožít poslední týdny života

Hospic svatého Štěpána funguje bez zisku, jen z darů a grantů. A z plateb zdravotních pojišťoven, které ovšem náklady rozhodně nepokryjí. Péče o pacienty je v hospici nesrovnatelně kvalitnější a zároveň náročnější než v nemocnici nebo léčebně dlouhodobě nemocných. V čem se služby hospice liší od těchto zařízení liší? „Snažíme se pracovat s celými rodinami. Smyslem pobytu pacientů u nás není jen kvalitní zdravotní péče, pobyt na jednolůžkovém pokoji ale především důstojné prožití posledních týdnů života. Usmíření s rodinnými příslušníky, vyrovnání se sám se sebou, to jsou nejdůležitější okamžiky. Snažíme se pro ně vytvořit co nejlepší zázemí,“ říká o smyslu hospice Pavel Česal.

Nahoru
Menu:
Hledat:
Hlavní navigace: