Zelená energie pro bílé svahy

Úvod » Pro firmy » Příklad firmy » Zelená energie pro bílé svahy

SKIAREÁL Špindlerův Mlýn roste se Zelenou energií

SKIAREÁL Špindlerův Mlýn roste se Zelenou energiíKrkonošský skiareál je jedním z přispěvatelů na rozvoj obnovitelných zdrojů energie.

Prudké stráně Svatého Petra, slunečný Medvědín a rodinné Horní Mísečky propojí během pár příštích let nové lanovky a sjezdovky. Splní se tak sen mnoha lyžařů a snowboardistů, kteří budou moci na rychlých prknech přejíždět z jedné strany špindlerovského ďolíku na druhou, jak se jim právě zachce. Takové jsou rozvojové plány společnosti Skiareál Špindlerův Mlýn, která spravuje lanovky a vleky v nejznámějším českém lyžařském středisku.

„Naše podnikání je založeno na respektu k přírodě, a proto jsou plány na propojení sjezdových areálů připravovány velice pečlivě právě s ohledem na životní prostředí,“ říká Jiří Beran, ředitel firmy. „Ostatně, nikdy jsme žádné nevratné zásahy do krásné krkonošské přírody nedělali. Zimní středisko Špindlerův Mlýn se díky rozvoji stane opět o něco atraktivnějším a paradoxně také ekologičtějším. Součástí našich plánů je vybudovat před městem centrální parkoviště s přímým napojením na sjezdovky, a tím dosáhnout dalšího zklidnění dopravy v samotném Špindlerově Mlýně.“

Tři miliony kilowatthodin Zelené energie ročně

Skiareál Špindlerův Mlýn je jednou z firem, která začala odebírat Zelenou energii a tím přispívat na rozvoj obnovitelných zdrojů. Se svoji spotřebou kolem tří milionů kilowatthodin ročně se také stala jedním z velkých přispěvatelů do fondu Zelené energie, z kterého jsou financovány projekty rozvoje obnovitelných zdrojů energie. „Příroda nám umožňuje podnikat a poskytovat lidem služby, proto se jí snažíme také něco vracet,“ odpovídá Jiří Beran na otázku, proč se firma pro Zelenou energii Skupiny ČEZ rozhodla. Elektřina společnosti ČEZ napájí pět lanovek a jedenáct vleků, umělé zasněžování ve Svatém Petru, na Medvědině, Horních Mísečkách a na Labské i všechny obslužné objekty.

Firma, kterou Jiří Beran řídí, je programově ekologická. Musí jí být, protože má za zády přísnou Správu národního parku Krkonoše, a chce jí být, protože chce návštěvníkům poskytovat nejlepší služby. A ty se neobejdou bez špičkové péče o životní prostředí. Skiareál Špindlerův Mlýn prošel certifikací ISO 14001 a řídí se systémem environmentálního managementu (EMS). Přímé investice do ekologie v posledních letech se dají počítat na desítky milionů korun a nepřímo jsou ekologické vlastně všechny investice do moderní techniky.

Odpadky nesmějí ležet pod lanovkou

Velmi důležitou roli hraje v celém systému odpadové hospodářství. Odpadky po návštěvnících se sbírají průběžně, ovšem na konci sezóny po roztátí sněhu se uklízí opravdu z gruntu. „Na sjezdovce a pod lanovkami nesmí zůstat ani papírek. Vše pečlivě třídíme a odvážíme k recyklaci. Chceme, aby to tu vypadalo dobře i v létě, kdy přijíždějí další návštěvníci za turistikou, na kola a užít si atrakcí ve Špindlerově Mlýně,“ vysvětluje Jiří Beran. „Každým rokem nás navštíví sedm set tisíc lidí, tak chceme, aby byli spokojeni a vraceli se k nám. Investice do péče o životní prostředí jsou jedny z nejlepších investic vůbec.“

Zajímavou kapitolou je péče o vozový park, který tvoří rolby, sněžné skútry i automobily. Čerpací stanice pro pohonné hmoty a garáže ve Svatém Petru i na Horních Mísečkách jsou přebudovány na stoprocentně ekologický provoz a rolby používají ekologicky odbouratelné oleje. Většina techniky je moderní, nově nakoupená, a také šetrnější k přírodě. S nižší spotřebou, nižší hlučností a s nižším rizikem ekologické havárie.

Nové investice do propojení areálů

Skiareál Špindlerův Mlýn za posledních deset let investoval do rozvoje služeb návštěvníkům přes půl miliardy korun, v příštích pěti letech to bude až 800 milionů. Vyžádá si to plán propojení Svatého Petra s Medvědínem lanovkami a sjezdovkami se styčným bodem na centrálním parkovišti pro pět set automobilů. Výhodou bude nejen větší pohodlí lyžařů, ale i menší provoz vozidel ve městě – jednodenní návštěvníci do něj totiž nebudou muset vůbec vjíždět.

Lanovky na obě strany budou kabinové a povedou na straně Svatého Petra přes Hromovku na Pláně, na druhé straně přímo na Medvědín. „Spolupracujeme s městem a se Správou Krkonošského národního parku na změně územního plánu, chystáme plány jak na technická zařízení a úpravy terénu, tak na investice ve městě kolem parkoviště,“ představuje atraktivní projekt Jiří Beran. „Vše by mělo být hotové do roku 2012.“

Skiareál Špindlerův Mlýn má štěstí, že se rozkládá v nadmořské výšce 750 až 1200 metrů. To již není zcela závislý na přírodním sněhu, ale drtivou většinu zimy zvládá s umělým zasněžováním. I v letošní „mizerné“ zimě se zde lyžovalo 111 dnů v roce. Jak říká ředitel skiareálu: „Zima nebyla špatná, byla jen jiná než předešlá!“ Chce tím naznačit, že jeho skiareál je již plně vybaven sněžnými děly, která zajistí lyžování při nedostatku sněhu i při teplotách jen několik stupňů pod nulou.

Užijte si ve Špindlerově Mlýně i v létě

Špindlerův Mlýn ale nezahálí ani v létě. Ve Svatém Petru a na Medvědíně jezdí moderní lanovky s možností přepravy horských kol a jejich konečné stanice obou lanovek jsou nejenom výchozím bodem turistických tras, ale poskytují i překrásné pohledy na hřebeny Krkonoš včetně pohledu na Sněžku. V areálu Svatý Petr jsou denně v provozu od května do října tenisové dvorce, bikeři si užijí sjezdové tratě pro horská kola. Závodní tratě pro horská kola jsou k dispozici pro trénink s využitím dopravy lanovou dráhou Svatý Petr - Pláň. Areály Svatý Petr a Medvědín jsou také startovacími místy pro paragliding.

Společnost Skiareál Špindlerův Mlýn je příkladně ekologická. Zelená energie byla tedy její logickou volbou. Výborně doplňuje a ilustruje její přesvědčení o tom, že přírodě se má vracet to, co ona sama člověku poskytuje.


Nahoru
Menu:
Hledat:
Hlavní navigace: